کود آهن چیست (چرا آهن برای گیاهان ضروری است؟)

محلول پاشی سولفات آهن
محلول پاشی سولفات آهن(6 روش کوددهی)
نوامبر 16, 2021
سولفات آهن برای پسته
سولفات آهن برای پسته (تاثیر شگفت انگیز سولفات آهن)
ژانویه 5, 2022

کود آهن چیست؟ کدام یک از آنها بهترین است؟ کدام را انتخاب کنیم؟ اینها سوالاتی هستند که اکثرا ذهن کشاورزان را درگیر خود می کند. در این مقاله به طور کامل کود آهن چیست و انواع آن را بررسی می کنیم، قاعدتا با شناخت انواع کود های آهن می تواند انتخاب بهتر و درست تری داشته باشید. همچنین شما عزیزان نیز می توانید برای خرید سولفات آهن که یکی از مواد تولید کود سولفات آهن می باشد، به صفحه فروش سولفات آهن مراجعه نمایید.

نقش آهن در گیاهان چیست؟

نقش آهن در گیاهان چیست؟

همه گیاهان برای رشد مناسب نیازمند کود آهن به عنوان یک ماده مغذی هستند. بسیاری از عملکرد ها حیاتی و ضروری گیاهان، مانند تولید آنزیم، کلروفیل، تثبیت نیتروژن، رشد و متابولیسم نیازمند آهن می باشند. بدون آهن گیاه نمی تواند آنطور که باید عمل کند.

آهن نقش بسزایی در گیاهان دارد و برای ادامه زندگی آنها ضروری است. گیاهان برای تولید کلروفیل و سبز ماندن نیاز به آهن دارند و وجود آهن ضروری است. همچنین یکی از عملکرد های آهن کاهش نیترات ها است و کمک به تولید انرژی می کند. بنابراین شناخت کلروز گیاهان بسیار مهم است و کشاورزان باید توانایی تشخیص آن را داشته باشند. (معمولا در کلروز گیاهان زرد می شوند و فقط اعصاب سبز گیاهان باقی می ماند.)

کلروز آهن چیست؟

کلروز زردی غیر طبیعی برگ ها و بافت بین رگ برگی گیاهان است که از عوامل ناشی از کمبود آهن می باشد. نا توانی گیاه در جذب آهن مورد نیاز از خاک باعث این اتفاق می شود. هنگامی که کلروز طولانی مدت باشد به مرور زمان موجب ریزش زودرس و خشک شدن برگ ها می شود.

علائم کمبود آهن در گیاهان

 • بارزترین علامت کمبود آهن در گیاهان، زرد شدن برگ های گیاه می باشد. به عبارت دیگر برگ ها زرد می شوند و رگبرگ های سبز باقی می مانند.
 • علائم دیگر می تواند نشان دهنده کمبود آهن مورد نیاز گیاهان باشد اما این علائم معمولا با زرد شدن برگ ها همراه هستند.

کدام گیاهان به آهن نیاز دارند؟

همه گیاهان به آهن نیاز دارند با این تفاوت که برخی آهن بیشتری نیاز دارند برخی آهن کمتر.

انواع کود آهن چیست؟

کود های مختلف بسته بهpH  متفاوت کارایی متفاوتی هم دارند. هر کدام از کود های آهن دارای درصد متفاوتی از آهن می باشند.

 • سولفات آهن
 • کلات آهن
 • اکسید های آهن

هر کدام از این کود ها مشخصات خاص خود را دارا می باشند که آنها را بررسی می کنیم.

سولفات آهن

سولفات آهن یکی از رایج ترین کود های موجود در بازار است و به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. کود سولفات آهن به دو شکل: دو ظرفیتی (FeSO4) و سه ظرفیتی Fe2(SO4)3 مورد استفاده قرار می گیرد. بسته به نوع کود تاثیر 20 تا 23 درصدی دارند.

سولفات آهن دو ظرفیتی به عنوان سولفات آهن 7 آبه شناخته می شود و تاثیر بهتری نسبت به سولفات آهن سه ظرفیتی دارد و بهتر جذب گیاه می شود که بستگی زیاد به مقدارpH  خاک دارد.

توجه: مصرف کود سولفات آهن در خاک های قلیایی به خصوص با pH بالای 7 بی اثر می باشند بنابراین توصیه می شود تو خاک های قلیایی، از کود سولفات آهن به صورت محلول پاشی در برگ ها استفاده کنید.

کود اکسید آهن

این کود دارای درصد بالایی از آهن را دارا می باشد، اما باید توجه داشت که در خاک های با pH بالاتر از 6 تاثیری نخواهد داشت و آهن در دسترس گیاه قرار نخواهد گرفت.

کود اکسید آهن

کلات آهن

کلات آهن به انگلیسی (Iron chelate) با کمک ماده ای به نام چگالنده تولید می شود و مکملی برای گیاهان است. ( چگالنده ماده ای است که با اتصال به یون های فلزی، ساختار پایدارتری تشکیل می شود)

در واقع پایدار بودن این اطمینان را می دهد که کود راحتر جذب گیاه می شود. به  صورت کلی کلات هر عنصری قابلیت جذب بالایی دارد و عناصر دیگری نمی توانند جلوی جذب شدن آن را بگیرد.

انواع کود کلات آهن

کلات هایی که رواج بیشتری در بازار دارند شامل EDDHA,DTPA,EDTA می باشد که کارایی هر کدام بسته به pH خاک متفاوت می باشد.

کلات EDTA

این کلات جزو کلات های ضعیف می باشد. در خاک های با pH کمتر از 6 مناسب است اما در 6.5 نیمی از آهن رسوب می کند و در pH بالاتر از 7 آهن موجود در خاک در دسترس گیاه قرار نمی گیرد بنابراین در این شرایط توصیه می شود از این کود در pH ها بالا به صورت محلول پاشی برگی استفاده کنید.

کلات DTPA

نسبت به کلات EDTA قدرت بیشتری دارد و می تواند در خاک با pH 7 به صورت مصرف خاکی استفاده شود اما در خاک های قلیایی توصیه نمی شود و باید به صورت محلول پاشی برگی استفاده نمایید.

کلات EDDHA

این کلات جزو پایدارترین و قوی ترین کلات های موجود در بازار است که تقریبا می توان در تمامی pH های خاک از آن استفاده نمود. این کلات به دلیل قوی بودن آن نسبت به بقیه کلات ها قیمت بالاتری دارد و گران تر می باشد. این کلات آهن رایج ترین کلات کشور ما می باشد.

نکات استفاده از کلات شیمیایی EDDHA

هنگام استفاده از کلات شیمیایی EDDHA نکات مهمی را باید رعایت نمود که به چند مورد از مهم ترین آنها اشاره می کنیم

 • نباید کود شیمیایی کلات EDHHA را رو سطوح گیاهان محلول پاشی نمود تنها راه جذب آهن توسط این کود شیمیایی به وسیله ریشه گیاهان می باشد.
 • سمومی که دارای فلزات سنگین می باشند را نباید با کود شیمیایی EDHHA ترکیب نمود. همچنین نباید آن را با کود های فسفره مخلوط کرد.

بهترین کود آهن

کلات آهن جزو بهترین کود هایی است که می تواند به خوبی نیاز کاربر را برطرف کنید(کلات EDDHA جزو بهترین و پایدارترین کودهای کلات آهن می باشد). کلات آهن کودی است که از کمبود آهن و عوارض ناشی از آن (کلروز آهن) در گیاهان باغی، درختی و زینتی پیشگیری و درمان می کند.

علت کمبود آهن در گیاهان چیست؟

چرا گیاهان دچار کمبود آهن می شوند؟

درواقع به دلیل نامحلول بودن آهن موجود در خاک، گیاهان درصد کمتری از آهن را جذب خود می کنند. گیاه توانایی لازم در جذب آهن وافعی و مورد نیاز خود را ندارد. موارد زیر جزو شایع ترین عوامل کمبود آهن در گیاهان می باشد.

1. pH بالا خاک

اگر خاک شما قلیایی و با مقدار pH بالای 6.5 باشد، به احتمال زیاد آهن برای جذب ریشه گیاه در دسترس نخواهد بود.

آهن یک یون فلزی است و هنگامی که در معرض سطوح بالای PH قرار می گیرد، واکنشی ایجاد می کند که باعث پیوند آهن به یون های دیگر مانند کربنات کلسیم می شود. این یون ها در این شرایط جامد می شوند، یعنی گیاه نمی تواند آنها را جذب کند. آنها اغلب در خاک به صورت توده های جامد و کم رنگ دیده می شوند که اندازه آنها از یک اینچ تا چند فوت متغیر است.

2-فیلتراسیون (پاک سازی)

آهن می تواند در شرایط غیر مطلوب از خاک خارج شود، برای مثال اگر رطوبت خاک بالا باشد آب موجود می تواند آهن موجود در خاک را تخلیه کند و آن را از دسترس گیاه خارج سازد.

3-خاک ضعیف

خاک ضعیف از جذب شدن آهن توسط ریشه گیاه جلوگیری می کند مثل خاک رسی و خاک های بسیار فشرده.

درمان کمبود آهن گیاهان

برای برطرف کردن کمبود آهن گیاهان، کافی است خاک را اسیدی نمایید. با این اوصاف تغییر دادن (ph) خاک قلیایی بسیار دشوار می باشد.

کلات های آهن موجود در کود ها، حاوب ترکیبات آلی مانند آهن محلول در آب و قابل جذب توسط ریشه و بافت شاخه های جوان هستند. کلات های آهن بیشتر از کود های مبتنی بر نمک آهن (مثل کود سولفات آهن) توصیه می شود زیرا تجویز آهن به شکل نمک در خاک های قلیایی، موجب دیر محلول شدن می شود.

تفاوت کود آهن طبیعی و شیمیایی

کود آهن طبیعی همانطور که از اسم آهن مشخص است روند تولید کاملا طبیعی دارد و عامل کلات کننده آن نیز طبیعی می باشند. این نوع کود ها تاریخ انقضا ندارند.

کود های شیمیایی به دست بشر ساخته شده و روند ساخت شیمیایی دارد. قاعدتا ترکیبات شیمیایی دارای تاریخ انقضا می باشند.

میزان مصرف کود آهن

میزان مصرف کود آهن بستگی به مقدار آهن مورد نیاز گیاهان و زمین های زراعی می باشد. کشاورزان باید از میزان مصرف و استفاده صحیح از کود آهن را کاملا آگاه باشند تا نتیجه دلخواه را بگیرند. باور نادرستی که بین کشاورزان رواج دارد که مصرف بالا کود آهن موجب رفع مسئله کمبود آهن می شود، درحالی که کود آهن همان قدر که موثر است می تواند مخرب هم باشد.

استفاده بیش از حد و تفریط در کود آهن می تواند شادابی گیاهان را بگیرد. البته کود آهن جزو آن دسته از کود هایی است که خطر کمتری دارد با این وجود باز هم باید از نحوه صحیح استفاده از کود آهن همچنین زمان مصرف درست آگاهی لازم را یافت.

زمان مصرف آهن

بهترین زمان مصرف آهن در فصول بهار و تابستان می باشد.

زمان مصرف کود کلات آهن

بهترین زمان مصرف صبح قبل از طلوع آفتاب یا کمی بعد از طلوع آفتاب می باشد زیرا گیاهان در این وقت از زمان برای رشد خود نیاز به مواد مغذی لازم را دارند تا از آن بهره مند شوند. بنابراین مهم است که چه زمانی از کود استفاده شود.

نحوه مصرف کلات آهن

نحوه استفاده از کلات آهن بستگی به محصولات دارد اما به طور کلی یک قاشق از کود را در یک لیتر آب حل می کنند و در بستر گیاهان (نه در خاک) استفاده می شود.

جمع بندی

همونطور که گفته شد سوال کود آهن چیست یکی از سوالات رایج بین کشاورزان می باشد. در این مقاله کامل بررسی شد که آهن چقدر ضروری است و بهترین نوع کود آهن کدام یک از آنها می باشد. کامل بررسی کردیم که کود آهن چیست و چطور باید آهن مورد نیاز گیاهان و رمین های زراعتی خود را فراهم نماییم.

2 دیدگاه

 1. ali گفت:

  سلام وقت بخیر
  با تشکر از مقاله جامع و بی نظیرتون
  من بعد مطالعه مقاله فرق انواع کود های آهن متوجه شدم و اصلا از این موضوع اطلاعی نداشتم که وجود آهن چقدر ضروری برای گیاهان و درختان که بدون آهن گیاهان و درختان دچار کلروز میشن و باردهی خودشون از دست میدن و در آخر خشک میشن
  خیلی ممنونم از لطفتون

  • spoota گفت:

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   خواهش میکنم، بله شما درست می فرمایید وجود آهن برای گیاهان و درختان بسیار ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 2 =