تاثیر سولفات آهن بر پسته

سولفات آهن
سولفات آهن و کاربردهای آن
اکتبر 22, 2021
سولفات آهن برای درخت
سولفات آهن برای درخت(0 تا 100 تاثیر آهن در گیاه و درختان)
نوامبر 10, 2021

تاثیر سولفات آهن بر پسته چیست؟

در این محتوا قرار تاثیر سولفات آهن بر پسته و کاهش کلروز و افزایش کلروفیل بررسی کنیم.پسته یکی از پر کشت ترین محصولات ایران می باشد پس تا اخر این محتوا با ما همراه باشید.

پسته یکی از مهم ترین محصولات باغی نواحی خشک و نیمه خشک ایران می باشد.ایران با حدود 400 هزار هکتار باغ پسته، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پسته در دنیا به حساب می آید و در حال حاضر استان کرمان به ویژه شهرستان رفسنجان مهم ترین مناطق پسته کاری ایران می باشند.

پسته

پسته

به دلیل اهمیت اقتصادی پسته و سازگار بودن آن با شرایط نامساعد محیطی از جمله شوری آب و خاک و مقاومت به خشکی و کم آبی، امروزه در مناطق مختلف ایران به کاشت پسته پرداخته اند و مقدار تولید پسته در ایران در حدود 250-150 هزار تن می باشد.بنابراین مشخص می گردد که مقدار تولید پسته در ایران در سطح پایینی قرار دارد که از عوامل آن می توان به سیستم خرده مالکی حاکم بر باغ های پسته، کمیت و کیفیت پایین آب آبیاری، شور و آهکی بودن اغلب خاكهاي مناطق پسته کاری، رها شدن برخی باغ های پسته به دلایل گوناگون، شرایط اقلیمی و مدیریت ضعیف باغ ها در جنبه های مختلف، اشاره نمود.

در ادامه به چند مورد از جنبه ها ضعیف مدیریتی که باعث تولید مقدار کمی از پسته شده است را بررسی می کنیم.

جنبه های ضعیف مدیریتی چه هستند؟

از جنبه های ضعیف مدیریتی در این مناطق می توان به مدیریت تغذیه و کوددهی باغ ها یا به طور کلی مدیریت خاک و تغذیه گیاه اشاره کرد.اکثر پسته کاران سالیان متعدد بدون توجه به نیاز خاک و درختان پسته و به طور کلی به روش سنتی کوددهی کرده اند و این مسئله باعث به هم خوردن تعادل عناصر غذایی در خاک و درختان پسته گردیده است که یکی از دلایل مهم عملکرد پایین محصول پسته در بسیاری از مناطق به شمار می آید.

گیاهان برای رشد بهینه نیازمند عرضه مداوم آهن می باشند.آهن یکی از اساسی ترین و مهم ترین عناصر تشکیل دهنده سیستم های اکسید و احیاکننده گیاهان می باشد.همچنین آهن جز اصلی پروتئین های مرتبط با فتوسنتز و تثبیت نیتروژن و تنفس می باشد.بیشترین مقدار آهن در کلروپلاست برگ های سبز وجود دارد.کم تحرک بودن و جذب کم آهن از دلایل اصلی و مهم کلروز گیاهان(زردی برگ ها) می باشد.گاهی کمبود آهن حتی با وجود مقدار زیادی از آهن پیش می آید.

کلروز گیاه

نمونه ای از کلروز گیاه

چرا سولفات آهن برای پسته مهم است؟

سولفات آهن برای باردهی پسته از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد.آهن یکی از مهم ترین عناصر ریز مغذی گیاهان وجود دارد که معمولا در خاک های کشاورزی به مقدار زیادی وجود دارد اما گیاهان اگر نتوانند آهن را از خاک دریافت کنند دچار کلروز خواهند شد.یکی از مهم ترین مصارف سولفات آهن، استفاده در پسته می باشد و نقش مهمی در تنفس گیاه دارد.در واقع آهن اصلی ترین نقش را در تهیه ساز و کار کلروفیل برگ ها و جذب انرژی خورشید دارد.

آهن موجود در خاک اغلب به دلیل عوامل متعدد و گوناگون مانند آبیاری بیش از حد، استفاده غیر مناسب از کود های کشاورزی، افزایش بیش از حد آهک، فشردگی خاک و شوری خاک، از دسترس پسته خارج می شود.در صورت باقی ماندن این شرایط به مرور زمان درختان پسته شروع به زرد شدن می شوند و از کیفیت و کمیت محصول کاسته خواهد شد.

با توجه به اینکه پسته ها اکثرا در مناطق خشک و نیمه خشک کشت می شود و خاک این مناطق آهک فراوانی دارد و خاک آن شور است، پس نیازمند آن است که عناصر ضروری و ریز مغذی ها را به کوددهی مناسب برای درختان پسته فراهم نمود.از بهترین و مناسب ترین قیمت کود آهن می توان کود سولفات آهن را نام برد.زمان مصرف کود سولفات آهن زمستان و به صورت چالکودی می باشد.تحقیقات علمی نشان داده استفاده از سولفات آهن برای پسته، موجب افزایش کلروفیل (سبزینه) و در نتیجه رفع کلروز می گردد.

خب عزیزان در این مقاله امروز با هم بررسی کردیم که کود سولفات آهن برای پسته چه تاثیر مثبتی دارد که شما می توانید کود سولفات آهن را از مراکز معتبر تهیه نمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید برای خرید سولفات آهن به صفحه خرید سولفات آهن مراجعه نمایید.

برای اطلاع از کاربرد سولفات آهن لطفا به مقاله سولفات آهن و کاربردهای آن، مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 4 =