محلول پاشی سولفات آهن(6 روش کوددهی)

سولفات آهن برای درخت
سولفات آهن برای درخت(0 تا 100 تاثیر آهن در گیاه و درختان)
نوامبر 10, 2021
کود آهن چیست
کود آهن چیست (چرا آهن برای گیاهان ضروری است؟)
نوامبر 28, 2021

محلول پاشی سولفات آهن یکی از رایج ترین روش ها کوددهی توسط کود سولفات آهن می باشد. گاها برای شما پیش آمده که محصولات و گیاهان شما آفات و بیماری های گیاهی داشته باشند یا گیاهان و برگ های درختان شما سفید و زرد شده باشند (می تواند نشانه کمبود آهن باشد)، اینها مواقعی است که شما باید کوددهی نمایید. کوددهی علاوه بر از بین بردن آفات و بیماری های گیاهی، موجب تامین مواد مغذی و معدنی و سایر موارد ضروری مورد نیاز گیاهان می شود. شما عزیزان می توانید برای تهیه و خرید سولفات آهن به صفحه فروش سولفات آهن مراجعه نمایید.

روش های مختلفی برای کوددهی موجود می باشند که رایج ترین آنها روش محلول پاشی (اسپری) می باشد، در این روش محلول را داخل سمپاش می ریزند و برگ ها را اسپری می کنند. کود های مختفی هستند که می تواند آهن و مواد معدنی و مغذی مورد نیاز گیاهان تامین نمایید. یکی از بهترین کود ها، کود سوفات آهن می باشد که می تواند از روش محلول پاشی سولفات آهن استفاده نمود.

در ادامه مقاله شما با انواع روش های کوددهی، تاثیر محلول پاشی در گیاهان، انواع محلول پاشی، روش استفاده از محلول پاشی و… آشنا خواهیم کرد، پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

انواع روش کوددهی چیست؟

انواع روش کوددهی چیست؟

 • روش نواری
 • روش چالکودی
 • تزریق به داخل تنه درخت
 • محلول پاشی (رایج ترین)
 • کوددهی به همراه آبیاری
 • روش کناری

محلول پاشی آهن سولفات 

محلول پاشی آهن سولفات 

یکی از رایج ترین روش ها روش محلول پاشی می باشد، اکثرا برای کوددهی این روش را انتخاب می کنند. محلول پاشی روشی برای آبیاری و رساندن مواد معدنی و مواد مغذی به گیاهان  و درختان است. محلول پاشی برگی یعنی استفاده از کود و سم پودر شده و اسپری رقیق شده با آّب روی شاخ و برگ گیاهان و درختان می باشد. با محلول پاشی باعث رساندن مواد مغذی مورد نیاز گیاهان و درختان می شود و همچنین باعث افزایش باردهی و تولید محصولات بیشتر می شود.

آیا محلول پاشی سولفات آهن برای گیاهان مفید است؟

آیا محلول پاشی برای گیاهان مفید است؟

 

جواب این سوال بله می باشد، گیاهان مواد مغذی مورد نیاز خود را از طریق محلول پاشی می توانند به دست بیاورند و باعث افزایش باردهی شود. در تئوری، محلول پاشی برگی با تمیز کردن روزنه ها نیز کمک می کند تا گیاه تنفس کند.

چرا محلول پاشی سولفات آهن مفید است؟

چرا محلول پاشی مفید است؟

محلول پاشی به این دلیل مفید است، چون مایع از طریق غبار ریز مستقیماً روی شاخ و برگ به گیاه داده می شود. مواد مغذی که معمولا در از طریق ریشه به میزان کافی جذب گیاه نمی شود، در روش محلول پاشی مستقیم از طریق منافذ (روزنه) برگ جذب می شود و از طریق خود گیاه توزیع می شوند.

محلول پاشی چقدر موثر است؟

محلول پاشی چقدر موثر است؟

محلول پاشی موثرترین راه برای رساندن مواد مغذی و معدنی به گیاه نمی باشد، زیرا تمام اسپری جذب آن نمی شود اما تغذیه برگی همچنان نیز می تواند موثر باشد. در واقع دریافت مواد مغذی از طریق محلول پاشی تا 20 برابر سریع تر از مواد مغذی جذب شده توسط گیاه از طریق خاک می باشد.

انواع محلول پاشی چیست؟

انواع محلول پاشی چیست؟

روش های مختلفی محلول پاشی برای رساندن مواد معدنی و مغذی مورد نیاز برای گیاهان موجود می باشد، ما به سه نمونه از برجسته ترین روش های محلول پاشی اشاره می کنیم.

اسپری ها تغذیه برگی

اسپری ها تغذیه برگی

این نوع محلول پاشی برای برای تغذیه مواد معدنی، مغذی و هورمون ها و سایر موارد ضروری مورد نیاز گیاه می باشد. گیاه به تنهایی نمی تواند این موارد را به دست آورد و جذب کند.

محلول پاشی آفات

محلول پاشی آفات

 

یکی دیگر از رایج ترین و محبوب ترین محلول پاشی ها، محلول پاشی آفات می باشد. در این روش برای از بین بردن حشرات و آفات و همچنین جلوگیری از آفت گرفتن گیاهان می شود.

محلول پاشی برای مبارزه با بیماری های گیاهان

محلول پاشی برای مبارزه با بیماری های گیاهان

برخی از محلول پاشی ها به طور خاص برای مبارزه با بیماری یا پیشگیری از آن استفاده می شود. این اسپری ها معمولاً به عنوان محافظت همه منظوره در برابر بیماری های گیاهی و باکتری های مضر عمل می کنند.

محلول پاشی برای کدام گیاهان موثر است؟

محلول پاشی برای کدام گیاهان موثر است؟

میوه ها و سبزیجات و همچنین هر گیاه دیگری که دارای برگ های منفذی برای جذب مایع است، محلول پاشی بر آنها موثر است. محلول پاشی نه تنها مواد مغذی و معدنی مورد نیاز گیاهان فراهم می کند، بلکه از آفات جلوگیری می کند و از گیاهان در برابر خشکسالی و دمای بالا مراقب می کند.

نحوه استفاده از اسپری برگی برای تغذیه گیاهان

نحوه استفاده از اسپری برگی برای تغذیه گیاهان

استفاده از محلول پاشی برای تغذیه گیاهان ساده تر از آن است که فکر می کنید.

مراحل استفاده از اسپری برگی برای تغذیه گیاهان

 1. اسپری برگی خود را با توجه به دستورالعمل روی بسته، در یک سمپاش مخلوط کنید.
 2. قبل از مصرف به خوبی آن را تکان دهید.
 3. نازل سمپاش خود را روی حالت مه پاش تنظیم کنید.
 4. از بالا به پایین رو برگ ها را اسپری کنید.
 5. از پایین تا بالا رو برگ ها را اسپری کنید.

بهترین زمان استفاده از محلول پاشی سولفات آهن

بهترین زمان استفاده از محلول پاشی سولفات آهن

نه تنها کود سولفات آهن بلکه برای تمام کود ها بهترین زمان استفاده از محلول پاشی برای کوددهی گیاهان، زمانی است که آنها نیاز به مواد مغذی و معدنی دارند و یا گیاهان نیازمند محافظت از آفات و بیماری ها داشته باشند. به عبارت دیگر از محلول پاشی در تمام طول سال برای گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد.

توجه: به طور کلی، دمای بالاتر از 80 درجه فارنهایت ممکن است که باعث شود اسپری تاثیر کمتری داشته باشد.

نحوه استفاده از محلول پاشی برای مبارزه با آفات و بیماری ها

نحوه استفاده از محلول پاشی برای مبارزه با آفات و بیماری ها

 

استفاده از محلول پاشی برای از بین بردن یا پیشگیری از آفات و بیماری های گیاهان کمی متفاوت تر از محلول پاشی گیاهان برای کوددهی می باشد. با این تفاوت که استفاده از محلول پاشی برای از بین بردن یا پیشگیری از آفات و بیماری های گیاهان، باید مطمئن شد که محلول برگ ها، ساقه ها و شاخه ها را به خوبی خیس کرده است.

آیا می توان هر روز از محلول پاشی سولفات آهن استفاده کرد؟

آیا می توان هر روز از محلول پاشی سولفات آهن استفاده کرد؟

محلول پاشی هر روز گیاهان، بستگی به نوع محلول و گیاه دارد. ممکن است بتوانید هر روز محلول پاشی کنید.

محلول پاشی سولفات آهن

 

محلول پاشی سولفات آهن

 

در این مقاله انواع روش کوددهی گفتیم و اشاره شد که اکثرا برای کوددهی از روش محلول پاشی استفاده می کنند. یکی از انواع کود ها، کود سولفات آهن می باشد. سولفات آهن نیز یکی از مواد های اولیه تشکیل دهنده کود سولفات آهن می باشد. آهن تاثیر فراوانی در گیاهان و درختان دارد، به طوری که بدون وجود آهن باردهی محصولات کمتر و کمتر می شود و شاید در آخر مقدار باردهی را به صفر برساند.

توجه: پیشنهاد می شود مقاله سولفات آهن برای درخت مطالعه بفرمایید، در این مقاله صفر تا صد تاثیر آهن بر درختان و گیاهان ذکر کرده ایم.

گیاهان مقاوم و نسبتا مقاوم و حساس در برابر آهن کدام اند؟

گیاهان مقاوم و نسبتا مقاوم و حساس در برابر آهن کدام اند؟

 

 • گیاهان مقاوم: ینجه، ذرت، جو، پنبه، کتان، برنج و…
 • گیاهان نسبتا مقاوم: ذرت، پنبه، گوجه فرنگی، جو، مارچوبه و…
 • گیاهان حساس: لوبیا، توت، گردو، مرکبات، سویا و…

توجه: گیاهانی که دو دو طبقه (مقاوم و نسبتا مقاوم) ذکر شده اند، علت آن تغییرات در خاک و و شرایط رشد می باشد.

جمع بندی

محلول پاشی برای تعذیه مواد مغذی و معدنی گیاه توسط گیاه، یکی از رایج ترین روش ها برای کوددهی می باشد و به شرط استفاده درست از محلول موثر می باشد. محلول پاشی سولفات آهن (کود سولفات آهن) یکی از انواع کود ها برای تامین آهن و مواد مغذی و معدنی و سایر موارد ضروری گیاه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 8 =