سولفات آهن برای درخت(0 تا 100 تاثیر آهن در گیاه و درختان)

پسته
تاثیر سولفات آهن بر پسته
اکتبر 24, 2021
محلول پاشی سولفات آهن
محلول پاشی سولفات آهن(6 روش کوددهی)
نوامبر 16, 2021

سولفات آهن برای درخت تاثیر فراوانی دارد، نه تنها درختان بلکه برای گیاهان هم تاثیر دارد. آهن از جمله مهم ترین مواد مغذی درختان و گیاهان می باشد که کاهش آهن، موجب زرد شدن گیاهان و درختان می شود و در نتیجه موجب کاهش باردهی درختان می شود. برای تهیه و خرید سولفات آهن به صفحه فروش سولفات آهن مراجعه نمایید.

بنابراین بسیار مهم است که از وجود آهن کافی اطمینان پیدا کنیم، زیرا آهن کمک می کند که گیاه بتواند آنزیم تولید کند وتا بتواند سالم و زنده بماند. همچنین خیلی از افراد فکر می کنند زرد شدن درختان و گیاهان فقط نشانه کمبود آهن می باشد درصورتی که کمبود آهن فقط یکی از عوامل ناشی از زرد و سفید شدن درختان و گیاهان است.

با مطالعه مقاله زیر، میتوان درک کرد که وجود آهن نه تنها برای گیاهان و درختان، حتی برای انسان چقدر ضروری است. برای اطلاع از مقدار و میزان استفاده از کود سولفات آهن برای درخت و گیاهان و چمن لطفا مقاله را مطالعه بفرمایید.

سولفات آهن چیست؟

سولفات آهن چیست؟

سولفات آهن

سولفات آهن یک ترکیب یونی است که به اسامی زاج سبز، ویتریول آهن و… شناخته می شود. سولفات آهن مجموعه ای از نمک ها است که فرمول شیمیایی آن(FeSO4 ) می باشد. در زبان انگلیسی به سولفات آهن (Ferrous Sulfate)، (Iron Sulfate)، (Iron(II) sulfate) گفته می شود. سولفات آهن به شکل کریستال های سبز رنگ تولید می شود. همچنین سولفات آهن به رنگ آبی هم موجود می باشد.رایج ترین شکل سولفات آهن، به صورت فرم هپتاهیدرات که دارای هفت مولکول آب متصل به مولکول است.

در حالت عادی سولفات آهن دارای 7 مولکول آب می باشد که اگر خشک شود 6 تا از این مولکول ها را از دست می دهد و به صورت پودر سفید رنگ دیده می شود. سولفات آهن از مواد اولیه برای تولید کود های شیمیایی می باشد.

همچنین سولفات آهن (3) با فرمول شیمیایی  Fe2(SO4)3  است که در این ترکیب آهن موجود 3+ اکسیداسیون قرار دارد و نام انگلیسی آن (Iron (III) Sulfate) می باشد. این ترکیبی محلول در آب است که معمولا شکل ظاهری آن در بلور های زرد مایل به خاکستری ظاهر می شود.

سولفات آهن نوعی آهن که در اکثر غذا های روزانه که مصرف می کنیم یافت می شود. وجود آهن در بدن ضروری است و مهم ترین تاثیر آهن در بدن در شکل گیری و اکسیژناسیون خون می باشد. اگر بدن انسان با کمبود آهن مواجه باشد، مقدار اکسیژن گیری در بدن کاهش می یابد و این مهم، علت عمده خستگی و بی حالی  و ضعف در انجام کارهای روزانه می باشد.

سولفات آهن در دما 90  درجه به جوش می آید و اگر به صورت بی آّب باشد در 64  درجه ذوب خواهد شد و حلالیت آن در 20 درجه می باشد. سولفات آهن غیر قابل اشتعال است اما می تواند با عوامل اکسیده کننده دیگر واکنش نشان داده و موجب اشتعال شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله سولفات آهن و کاربردهای آن را مطالعه بفرمایید.

سولفات آهن کشاورزی چیست و چه کاربردی در کشاورزی دارد؟

سولفات آهن کشاورزی چیست و چه کاربردی در کشاورزی دارد؟

زردی گیاه

سولفات آهن در کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا آهن نقش اساسی در تولید کلروفیل و سبزینه دارد. اگر گیاه نتواند کلروفیل تولید کند، موجب کاهش باردهی گیاه می شود زیرا کلروفیل موجب سالمی و سبز بودن گیاه می شود.

برای جبران کمبود آهن از گیاهان مقاوم در برابر کمبود آهن استفاده می کنند، علاوه بر آن می توان از کود های کشاورزی، سولفات آهن هم استفاده کرد. بهترین و مهم ترین روش برای تامین کمبود آهن برای باغ های میوه و زمین های زراعتی، سولفات آهن کشاورزی  و کلات آهن می باشد.

سولفات آهن کشاورزی باعث جلوگیری از کاهش باردهی درختان میوه و زمین های تحت کشت می شود. کشاورزان می توانند با استفاده از سولفات آهن کشاورزی از کمبود آهن و کاهش باردهی محصولات پیشگیری کنند.

آهن چه کمکی به گیاه می کند؟

آهن چه کمکی به گیاه می کند؟

گیاه

گیاهان همانند انسان و سایر موجودات، یک ارگانسیم زنده (جاندار) هستند. هر جانداری برای ادامه زندگی و بقا نیازمند مواد مغذی می باشد تا بتواند شرایط برای ادامه زندگی فراهم کند. یکی از این مواد های مغذی آهن می باشد، آهن همانطور که برای انسان ضروری و مهم است، این مهم برای گیاهان هم صدق می کند. آهن درواقع رشد و بقای گیاهان را تضمین می کند.

یک گیاه نیازمند آن است که بتواند آنزیم (پروتئین) تولید کند تا بتواند زنده و سالم بماند. آهن کمک می کند که گیاه بتواند کلروفیل تولید کند (کلروفیل به گیاه کمک می کند که اکسیژن را دریافت کند و رنگ سبز و سالمی داشته باشد.

یکی از رایج ترین کمبود ها و کاستی های خاک، کمبود آهن می باشد. این مهم در اکثر نقاط جهان اتفاق می افتد و باعث کاهش رشد درختان و گیاهان می شود، در نتیجه باعث کاهش برداشت متحمل کردن زیان به صاحب محصول می شود. درواقع کمبود آهن موجب می شود گیاه نتواند سبزینه یا همان کلروفیل تولید کند و در نتیجه گیاه دچار رنگ پریدگی یا زردی می شود.

عمده ترین دلیل پایین بودن آهن، بالا بودن میزان بی کربنات در خاک است. در نتیجه هر عاملی که باعث از بین رفتن یا کاهش تعادل خاک شود، باعث می شود تا دی اکسید کربن در خاک افزایش یابد و در نتیجه گیاه آهن کمتری جذب می کند و نمی تواند به درستی کلروفیل تولید کند و دچار زردی و کاهش میزان باردهی محصول می شود.

علائم کمبود آهن در گیاهان و درختان

علائم کمبود آهن در گیاهان و درختان

زردی گیاه

قبل از بررسی خاک برای فهمیدن کمبود آهن، برخی سرنخ ها می توانند موثر باشند تا متوجه کمبود آهن گیاهان شویم. زرد شدن برگ ها گیاهان از رایج ترین نشانه های کمبود آن در گیاهان می باشد. همچنین وجود لکه های سفید رنگ نیز نشان دهند کمبود آهن می باشد.

توجه: زردی گیاهان صرفا بر کمبود آهن تاکید نمی کند، پس می تواند عوامل دیگری هم باعث زردی شوند از جمله: (زرد شدن درختان در پاییز، کمبود آّب، وجود آفات و بیماری های گیاهی، کمبود نیتروژن و…).

مزایا سولفات آهن کشاورزی

مزایا سولفات آهن کشاورزی

کود سولفات آهن

از مزایا کود سولفات آهن می توان به ارزان بودن و قیمت مناسب آن نسبت به سایر کود ها دانست. همچنین استفاده آسان و راحت از سولفات آهن کشاورزی موجب انتخاب بسیاری از کشاورزان شده، زیرا سولفات های آهن کشاورزی اغلب محلول در آب هستند و به راحتی می توان از آن در سیستم های آبیاری و یا به صورت محلول پاشی استفاده نمود.

پیشگیری بهتر از درمان

پیشگیری بهتر از درمان

پیشگیری

همونطور که خدمتتان عرض کردیم، از علائم کمبود آهن می توان به زرد شدن و سفید شدن گیاهان و برگ ها اشاره کرد. در اواخر فصل بهار که درختان با سرعت بیشتری رشد می کنند، زرد شدن و سفید شدن برگ های درختان می تواند از نشانه های کمبود آهن و عدم توان جذب آهن توسط درختان باشد. پس بهتر است قبل از دچار شدن به ضرر و زیان و کاهش باردهی محصولات نسبت به تعادل مواد مغذی گیاهان و درختان اطمینان حاصل نمود.

برای اطلاع از کاربرد سولفات آهن برای درختان پسته، مقاله تاثیر سولفات آهن بر پسته را مطالعه بفرمایید.

نکات ایمنی هنگام استفاده از سولفات آهن

نکات ایمنی هنگام استفاده از سولفات آهن

نکات ایمنی

اگرچه سولفات آهن از یک  منبع طبیعی به دست می آید، اما می تواند چشم و پوست را بسوزاند. بنابراین از عینک ایمنی، دستکش محافظ و ماسک استفاده کنید. اگر به طور ناخواسته محصول بلعیده شد، فورا با پزشک مشورت کنید. سولفات آهن را دور از دسترس کودکان نگه دارید.

مقدار مصرف سولفات آهن و طریقه مصرف کود سولفات آهن

مقدار مصرف سولفات آهن و طریقه مصرف کود سولفات آهن

کود سولفات آهن

بهتر است کود سولفات آهن در فصل بهار یا اوایل تابستان استفاده نمایید. همچنین این عمل را 6 الی 8 هفته مستمر انجام دهید تا زردی گیاهان بر طرف شود.

میزان مصرف کود سولفات آهن بستگی به محصول دارد. در ادامه آنها را توضیح می دهیم.

  • گل ها و سبزیجات

به ازای هر 10 متر مربع از زمین کشاورزی، 2 قاشق غذاخوری کود سولفات آهن به خوبی در آب و خاک مخلوط نمایید و سپس استفاده کنید.

  • درخت و درختچه

در یک گالن 4 لیتری پر از آب، نیم الی یک قاشق غذاخوری کود سولفات آهن مخلوط نمایید و در اطراف ریشه درخت بریزید.

  • چمن

دو فنجان از کود سولفات آهن را در 3 گالن آب حل کرده و برای هر 100 متر مربع از زمین چمن استفاده نمایید.

جمع بندی

همانطور که گفتیم، کمبود آهن می تواند ضرر و زیان های متحمل باغداران و کشاورزان عزیز نمایید. از این رو فراهم کردن و اطمینان یافتن از وجود میزان کافی از آهن در گیاهان و درختان ضروی است. بنابراین برای جلوگیری از کاهش باردهی درختان، باید آهن مورد نیاز درختان و گیاهان فراهم نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =